Анимациите отвъд Дисни

В днешно време, когато се заговори за анимация, всички си представят филмите на Дисни. Разбира се, в това няма нищо лошо и никой не може да отрече качествата им. Но лично аз като човек от поколение, което по обясними причини е израснало с друга естетика, имам нужда и от известно разнообразие. Ако и вие търсите нещо по-различно от конвейрните Дисни продукции, Световният фестивал на анимационния филм във Варна е подходящото събитие. Петнадесетото издание на възстановения през 2011 г. форум ще се проведе от 11 до 15 септември в залите на Фестивалния и конгресен център.

В конкурсната програма, която този път е разделена на 6 категории (късометражни, детски, студентски и пълнометражни филми, както и телевизионни сериали и музикални клипове), ще се състезават 85 продукции от 29 държави. Сред участниците присъстват творби от Русия, Франция, САЩ, Великобритания, Иран, Италия, Латвия, Ирландия, Швейцария, Канада, Полша, Испания, Португалия, Холандия, Унгария, Дания, Германия, Южна Корея, Китай, Израел, Чехия, Швеция, Турция, Сингапур, Австрия, Норвегия, Белгия и Беларус.

Девет са българските заглавия, които ще се борят за награди в четири от разделите. При късометражното кино особено любопитство буди анимацията на Димитър Димитров (познат от “Денят на кървавите венци”, “20 ритника”) – “Мир”. Главният герой вярва в съдбата си, вярва и в съдбата на света и държи в шепите си всички бедни и богати души, всички изгубени и намерени, влюбени, умиращи, разделящи се, мразещи се. “Без коментар” на Вяра Донева засяга особено наболелия в последно време въпрос за климатичните промени и унищожаването на природата. Останалите родни участници са Мира Янкова с “Пеперуда и мишка”, Господин Неделчев с “Рестарт”, Иван Цонов със “Стълби” и Андрей Цветков с “Дърво от желязо”. В раздела за студентски филми е селектиран проектът “Да се срещнем вчера” на Ива Токмакчиева. История за двама непознати, които решават да се гмурнат в авантюрата на това да бъдат заедно. Още едно българско име се среща в тази категория – Елица Недялкова. Тя е автор на продукцията “Дъщеря ни е некромант”, която участва под шапката на Великобритания. При детските филми родното предложение е “Момичетата от улица “Върбова” на Мария Петева – забавна 3D анимация, която разказва за приключенията на три приятелки – Лора, Мина и Дара. В новия раздел за музикални клипове е включен проектът на Анастасия Стоева и Елена Василева – “So Jedi Fresh”, правен за песен на Дивна.

Международното жури, което ще пресява кандидатите за награди, ще бъде в състав – Иван Богданов, Фернандо Галрито (Португалия), Теди Груя (САЩ), Павел Хорачек (Чехия), Олга Пярн (Естония).

Ретроспективи ще отбележат годишнините от рождението на Доньо Донев и Тодор Динов, както ще бъде почетена и паметта на починалия неотдавна аниматор Николай Тодоров. В рамките на фестивала ще бъде открита изложба и представена книгата на Анри Кулев “Ориент СексПрес”, а премиера ще има и новият филм на Ася Кованова – “Лист хартия”.

 

Снимки: Кадри от “Гризи и лемингите”, “Мир”, “Дъщеря ни е некромант” и “Матилда”.

 

Share: