Звук и светлина в Пещерите на дракона

Може би съм от малкото хора, които не харесват шоуто „Звук и светлина” във Велико Търново. Намирам го за масов туристически кич, който не кореспондира със съдбоносните исторически събития, които са се разигравали там. И каква беше изненадата ми, когато разбрах, че подобно чудо имало само на шест места в света, а на мен ми се наложи да присъствам на още едно от тях. Пещерите на дракона (Куевас дел драг) всъщност се оказаха доста подходяща локация за подобен пърформанс, въпреки скептицизма ми. Стелещите се отвсякъде сталактити и сталагмити създават особена атмосфера, която за някои, вероятно любители на вампирите или нецензурирания вариант на приказките на Братя Грим, може и да мине за романтична. На фона на специалните светлини, подземното езеро Мартел, изглежда още по-призрачно. Докато задъхан се настаняваш на пейка в импровизирания амфитеатър, във водата отнякъде се появяват лодки, на които са разположени музиканти. Репертоарът варира от Шопен през Хендел до Офенбах и ти става едно такова лирично на душата, че даже може и да се съгласиш, ако ти предложат брак.

Усещам, че тази история започна малко от краката към главата и вероятно вече се питате – къде, по дяволите, се намират тези пещери? Куевас дел драг са позиционирани в източната част на Палма де Майорка, близо до бившето рибарско селище Порто Кристо. Въпреки че пещерите са били известни още на най-старите обитатели на испанския остров, за пръв път немският топограф и спелеолог M.F. Will е нарисувал подробна карта през 1880 г. Любопитно е, че на нея е отбелязано подземното езеро Мартел, което всъщност официално е открито след цели 16 години. Заслугата обаче леговищата на Дракона да не бъдат само място за екстремни авантюристи, а да се превърнат в мощен магнит за туристи, е на Хуан Сервера. През 1925 г. са завършени туристическите пътеки, стълбите и амфитеатърът, докато сегашният параден вход е отворен четири години по-късно.

Въпросният господин Севера е имал твърде напредничав маркетингов нюх, защото още тогава разбрал, че само с разходки няма да примамят туристите и разработва проекта „Звук и светлина”. На мини островчето в средата на езерото Мартел са гостували едни от най-прочутите класически музиканти, оперни гласове и балетни примадони, сред които самата Ана Павлова. В наши дни блясъкът е отстъпил място на масовия туризъм и концертите са поверени на изпълнители от местния камерен оркестър.

И понеже всичко в този пътепис върви наопаки, за финал ще ви разкажа кой е този дракон, на когото са кръстени пещерите. В средновековните вярвания на жителите на Майорка, на съществото със змийско тяло и криле на прилеп, е била отредена ролята на пазач. Със свирепия си вид и мрачната си магическа мощ, то е трябвало да защитава островното съкровище от набезите на крадци. Не знам дали някой е открил нещо ценно в пещерите, но със сигурност не срещнах никакви лами пазачки. И все пак бъдете нащрек, най-малкото, защото вие можете да се доберете до древното благо.

23 март 2013 г., “Формално”

Share: