По следите на аргонавтите в Кутаиси

Според статистиката Кутаиси е третият по големина град в Грузия (след Тбилиси и Батуми), а от няколко години се явява и нещо като парламентарна столица на страната. Да си призная, не разбрах особено причината Народното събрание да се намира точно на тази локация, отдалечена на 220 км. от Тбилиси, но се надявам идеята да подобри поне състоянието на пътищата. Та като казах пътища, най-после открих място, където те да са в по-окаяно състояние от нашите и пътуването да е на степен бързи и яростни, но все пак тук са истинските шофьори-джигити. Когато след около 4-часово приключение с маршрутка най-после се озовах в Кутаиси, не знаех почти нищо за града.

Първата ми работа беше да намеря ресторант, където да заредя батериите и да се запозная с нещата, които непременно трябва да видя, и то в рамките на един ден. Началният жокер дойде от етикета на местната бира, която си поръчах. Името й беше „Арго”, а на етикета беше нарисуван корабът на аргонавтите, тръгнали да търсят златното руно. Така научих, че Кутаиси всъщност е столицата на митичната Колхида, крайната точка на експедицията начело с Язон (няма данни дали и той бил любител на бирата или каквото се е пиело по това време). Запалените по древногръцките легенди задължително трябва да включат в списъка си за посещения грузинския град, защото връзката му с античността не се изчерпва единствено с аргонавтите.

В близост (на около 20 км.) се намира и пещерата, в която според митовете е бил прикован Прометей. След като вече съм виждала Постойна и Куевас дел драг, тук не се впечатлих особено от стълбовете сталактити, сталагмити, каменни водопади и подземни реки, а и през цялото време се питах как ли се е чувствал Прометей, докато орел му е кълвял черния дроб заради неблагоразумието да дари огъня на хората.
Докато все още сме в околностите на Кутаиси, друга забележителност, която не бива да се пропуска, е манастирът Гелати. Основан през 1106 г., освен с забележителните фрески и икони, се отличава и с богатата си библиотека, тъй като е функционирал и като университет, където се е изучавала антична философия. Манастирът заедно с катедралата Баграти са част от световното културно наследство на ЮНЕСКО. Баграти, който е разлоложен на един от хълмовете на Кутаиси, е вероятно най-важният храм в историята на Грузия, защото в него е бил коронован забележителният средновековен владетел Давид Агмашенебели. Днес църквата е реставрирана изцяло и от върха на хълма могат да се направят чудесни панорамни снимки.

За десерт оставям центъра на Кутаиси, който е едно от най-тихите градски места, на които някога съм била. В средата на едно кръстовище се издига прочутият фонтан „Колхида”, декориран с всевъзможни животни, излезли сякаш от книжката с народните приказки, за която споменах още в първия си разказ за Грузия. Не подминавайте и големия пазар, от чийто цветове и аромати непременно ще останете замаяни, но тук е шансът да откриете тайните на вълшебните подправки, които правят грузинските гозби толкова вкусни. Въоръжете се с усмивка, продавачите може и да ви ги разкрият.

8 юни 2017 г., “Формално”

Share: