“Старинната монета”

Ако има театрален и филмов жанр, който наистина не разбирам, това е мюзикълът. Не че не обичам музиката и танците, но ги предпочитам в чистия им вид, а не омесени в някакъв тюрлюгювеч, където в повечето случаи стоят нелепо. Затова и трудно се реших да гледам първия роден опит в този жанр „Старинната монета“, но ме привлякоха имената на Братя Мормареви като сценаристи и това, че е сниман по нашето Черноморие. Лентата е от 1965 г. и е копродукция с ГДР, като по-голямата част е заснета на „Златни пясъци“, което ме кара да предполагам, че е поръчан и с рекламна цел, тъй като курортът е нов по онова време.

Карл Шнайдер е германски колекционер на старинни монети, който всяка вечер сънува рядък екземпляр, липсващ все още в сбирката му. Той обаче се намира в България и историкът се готви за пътуване, за да издири мечтания образец. Хазяйката му го съветва да не обръща внимание само на плесенясалите монети по време на пътешествието, но и да се огледа за някое хубаво момиче. Поради лекарска грешка обаче той бива обявен за болен от едра шарка и трябва да бъде поставен под карантина. По пътя към България среща автобус с немски музиканти, на които им предстои турне, но претърпяват авария.

На Дунав мост пристигат двамата самоотвержени санитарни инспектори Канев и Бончо, които трябва да хоспитализират Шнайдер. Те обаче се отбиват в бюфета и го изпускат. Междувременно той се запознава с посрещачите на оркестъра и ги уведомява, че ще закъснеят. Така се среща за първи път с певицата Яна Христова, която има нужда от спешен транспорт до „Златни пясъци“. Докато пътуват в колата, Карл започва да се чувства леко притеснен от предизвикателната дама, но когато съзира на врата й бленуваната монета, възбудата му вече е по друга причина.

След като преминават през редица забавни препятствия, всички герои се озовават в един и същи хотел в курортния комплекс. Всеки следва своята цел – Шнайдер иска да се докопа до монетата, Канев и Бончо да си пишат актив, след като спасят страната от опасна зараза, а Яна гради кариера в заведенията и желае да се отърве от досадния си ухажор и партньор в естрадната програма – Теобалд.
Въпреки недоразуменията, които непрестанно го съпътстват, Карл неусетно започва да се влюбва в красивата певица. Неволно стига до заключението, че притежателката на монетата е по-ценна и прави всичко възможно, за да я спечели.

Хуморът във филма е наивен, смешките на места изглеждат архаично, но продукцията те оставя с едно приятно чувство, както след гостуване при баба и дядо. Може би защото на мен ми беше и любопитно да видя Черноморието, десет години преди да се родя – когато жените са носели рокли и високи токчета, а мъжете костюми и шпицарки.

Освен първият мюзикъл, „Старинната монета“ е и дебютната цветна лента в България. Режисьор е Владимир Янчев, познат на зрителите с шедьоврите „Топло“, „Любимец 13“, „Бъди щастлива, Ани“.
Главната роля във филма е поверена на певицата Лиана Антонова (сега по-известна като автор на езотерична литература), която изпява композициите на Петър Ступел – „Любовта е море“ и „Една кутийка от кибрит“. В останалите роли са актьорите Манфред Круг, Григор Вачков, Георги Попов, Вили Шраде, Вили Швабе, Пенчо Петров, Нейчо Попов и др.

 

5 май 2017 г., 8 милиметра, “Формално”

Share: