Игра на тронове в Мдина и Рабат

Сигурно съм от малцината, които не се прехласват по сериала “Игра на тронове”. Изобщо не ме вълнуват политическите интриги в някакъв измислен свят. Достатъчни са и ми тези, които се случват в реалния живот. Но пък вероятно съм рекордьор по броя на посетени от мен локации, където се снима въпросната поредица. След Дубровник и Белфаст, сега открих, че старата малтийска столица Мдина, също е една от териториите на “Игра на тронове”.

Едва ли има по-подходящ от този град за декор на фентъзи филми. Никога не съм попадала на подобно място, където всичко да изглежда толкова застинало във времето, че чак се чувстваш нереално. Дори се оглеждаш дали случайно не си облечен в средновековни одежди и проверяваш работи ли мобилният ти телефон.

Тихият град, както го наричат, напълно оправдава името си. Освен файтоните с коне, нищо друго не смущава невероятното спокойствие, което се носи из въздуха. По официални данни в старата столица днес живеят около 300 жители. Но освен в музеите, кафенетата и магазинчетата за сувенири, навсякъде се виждат единствено туристи. Сякаш местните са като някакви призраци, които са се оттеглили свенливо в ъгъла, докато гостите се налудуват. Но пък къщите до една са поддържани, независимо от преклонната си възраст. Всички врати, прозорци и балкони са свежо боядисани в ярки цветове.

Въпреки че най-голямата атракция безспорно е разходката из лабиринта от тесни очарователни улички и тук има няколко забележителности, които не трябва да бъдат подминавани с лека ръка.

Първо да уточня, че по време на Римската империя Мдина и съседният Рабат са били един град, който е носел името Мелита. След арабското нашествие обаче бива разделен на две – като Мдина е центърът, а Рабат – предградието. По-късно това разделение е запазено и от рицарите от Малтийския орден, които ползват стария град като административен център преди построяването на Валета. По тази причина много местни аристократи са имали свои дворци, които са запазени и до днес. Бих препоръчала палата Фонтанела, от чийто покрив се откриват невероятни гледки към целия остров. Там се намира и една чудна сладкарница, от чийто вкуснотии трудно ще избягате. Като голям любител на кафето, искам да подчертая, че след Италия, Малта се нареди на второ място по качество на топлата напитка. Дори и абсолютно презряното от мен американо, тук има съвсем приличен вкус.

Важно място в историята на Мдина и Рабат заема дейността на Свети Павел и неслучайно катедралите и на двете места носят неговото име. След корабокрушение, той прекарва три месеца като затворник в една пещера в местните околности, а по-късно създава и раннохристиянска комуна. В никакъв случай не пропускайте музея към катедралата в Мдина, където можете да видите интересни експонати от частни колекции, както и работи на Албрехт Дюрер.

И да не забравя – в Рабат непременно обърнете внимание на уличните лампи. Те варират от обикновени крушки до изящни фенери. За съжаление не успях да видя как изглеждат през нощта, но съм сигурна, че ако проверите, гледката ще си заслужава.

13 май 2015 г., “Формално”

Share: