“Трампа”
Преди няколко дни беше рожденият ден на Петя Дубарова – морското момиче, което остана завинаги на 17. Годишнината беше пространно отразена в медиите и социалните мрежи, което ми даде повод да си припомня филма “Трампа”, в който младата поетеса грее в епизодична, но запомняща се роля.
Една от любимите ми ленти на режисьора Георги Дюлгеров е създадена по произведенията на Ивайло Петров – “Три срещи” и “Объркани записки” и в първоначалния сценарий появата на Петя не е предвидена. Идеята на Дюлгеров била да включи момичета, които пишат стихове. Но след като се среща с талантливата 16-годишна поетеса, с която споделят едно и също родно място – Бургас, той решава да създаде този действителен образ.
Предполагам дори и да не сте гледали целия филм, със сигурност сте попадали на сцената, в която Дубарова моли присъстващите на средношколския конкурс за поезия да вдигнат ръка, ако искат или не искат да чуят нейното стихотворение. Неподправеното разочарование от равнодушието на учениците отразено в очите й, докато сяда обратно на стола, е може би най-емоционалният момент в лентата.
И въпреки че несъмнено участието на Петя Дубарова белязва продукцията, този път ми се иска да обърна внимание и на главната героиня Мая, едно невероятно превъплъщение на 19-годишната по онова време Таня Шахова. Под вещото ръководство на Георги Дюлгеров тя майсторски улавя всички нюанси в характера на своя персонаж – напоритостта, желанието да успееш на всяка цена, бунтарството, но и ранимостта и жаждата за обич.
В центъра на историята е писателят Добрин Илиев (Илия Добрев), който е поканен да оглави журито на средношколски фестивал за художествена самодейност в малко провинциално градче. Още в началните кадри той се запознава с Мая – нахакано младо момиче, което за крехката си възраст вече има развод зад гърба си и е изключена от Английската гимназия в Пловдив. Тя се опитва да го заинтригува като разказва за амбициите си да следва телевизионна журналистика. Като вижда привидната близост на Мая със столичния творец, плахата Петя й дава тетрадката си със стихове, за да му ги покаже. Героинята на Таня Шахова обаче има съвсем други планове, тя вижда в Илиев възможност да се измъкне от задушаващия град, където всички я сочат с пръст.
Оказва се, че Добрин набира популярност още като млад войник, когато написва прочувствено стихотворение. Благодарение на него става известен и бива затрупан с писма от почитателки. Сред тях е и майката на Мая – Катя. Те дори се срещат на живо и имат романтична, но напълно платонична история. Момичето обаче вярва, че писателят й е баща, защото навремето майка й бива насила омъжена за по-възрастен от нея мъж. След като той я уверява, че това не е възможно, между двамата се заражда увлечение. Мая, решена на всяка цена да спечели конкурса, му представя една от творбите на Петя като своя. Силно впечатлен, той категорично я обявява за победител, но както вече споменахме, измамата бива разкрита.
Независимо, че на пръв поглед Мая не е от страната на положителните герои и казва, че не се чувства виновна, от дистанцията на времето изпитвам към нея по-скоро симпатия. Дори и единствено заради признанието й в един от епизодите – “А човек иска само да го обичат, нали?”.
Премиерата на “Трампа” е на 11 декември 1978 г.
29 април 2016 г., 8 милиметра, “Формално”
Leave a Comment