Ян Фабър, френски жонгльори и Макбет по сардински в международната селекция на “Варненско лято”

Като човек, който не е пропуснал нито едно издание на МТФ “Варненско лято”, всяка година по това време очаквам с нетърпение обявяването на програмата. Преди интересът ми към родните заглавия беше водещ, но сега все по-често се улавям, че първо проверявам каква е ситуацията в международната селекция. И докато при българския афиш в последно време често имам забележки и несъгласия с програматорите, чуждият винаги е безкомпромисен и не изневерява на добрия вкус.

Седем са заглавията, попаднали в полезрението на селекционерите на 27-ото издание на форума, който ще се проведе от 1 до 11 юни.

Две от тях няма да се играят на живо във Варна, а ще бъдат излъчени под формата на прожекции във Фестивалния и конгресен център – “Онегин” и “Антоний и Клеопатра”. След успеха на необичайната интерпретация на “Три сестри”, в която актьорите изпълняват своите роли на жестомимичен език, публиката отново ще има възможност да гледа постановка на Тимофей Кулябин. Този път “вундеркиндът” на руския театър заедно с трупата на ДАДТ “Червен факел” от Новосибирск ще представи своята версия на “Онегин”. Режисьорът не за първи посяга към Пушкин, ценителите помнят, че той гостува на варненския фестивал с “Дама пика” през 2008 г. NT Live залага на Шекспировата историческа драма “Антоний и Клеопатра”, в която главните роли са поверени на Ралф Файнс и София Оконедо, а режисьор е Саймън Годуин.

Към великия британски драматург се е обърнал и Алесандро Сера, който със своята компания “Театроперсона” ще ни разкаже историята на “Макбет” на сардински диалект. Действието е пренесено от Шотландия сред карнавалната култура на италианския остров, но е запазен духът на елизабетинския театър, като всички роли се играят от мъже. Самият Алесандро Сера е започнал кариерата си с адаптации на филмите на Бергман и е последовател на методите на работа на Гротовски и Мейерхолд.

Безпорно най-голям интерес ще предизвика гастролът на спектакъла на белгийския мултидисциплинарен артист Ян Фабър. “Щедростта на Тавита” е с участието на италианския танцьор Матео Седда. Фабър е изключително популярен с противоречивите си проекти в областта на театъра, танца, визуалните изкуства и пърформанса. Говори се, че е внук на известния учен-ентомолог Жан-Анри Фабър, въпреки че често е бил обвиняван в жестоко отношение към животните, използвани за някои от неговите проекти.

Паралела между работата на жонгльорите и митът за Сизиф изследва в спектакъла “Хуманоптер” Клеман Дазен. В постановката на френската компания “La Main de l’homme” едно мини общество от седем жонгльори, непрекъснато си прехвърлят топки във въздуха. Свободно летящи и падащи, те създават внушителен образ, на фона, на който човешкото тяло изглежда особено уязвимо. Повторението на действието, доведено до абсурд и виртуозност, е движещата сила в това необичайно представление.

Младата режисьорка Нина Николич ще покаже нов прочит на още една вечнозелена пиеса – “Чайка” на Чехов, чиято реализация е на сцената на Македонски народен театър – Скопие. В международната селекция не е забравено и превърналото се вече в традиция представление на открито – този път градският площад във Варна ще бъде обживян от Кал и Канто Театро от Бургос, Испания, а името на уличния спектакъл е “Градината на ветровете”.

Share: